Igra sabljama (The Sabre Dance ili Սուսերով Պար na jermenskom) jedno je od najpopularnijih dela jermenskog kompozitora Arama Hačaturjana. Koristeći motive iz jermenskog folklora, Hačaturjan je želeo da dočara ritualni ratni ples u kome igrači pokazuju svoje umeće igranja uz korišćenje sablji.
Ovo delo napisano je za poslednji stav baleta „Gajana“ (završen 1942. godine), u kome se opisuje slavlje povodom izgradnje novog skladišta pamuka i trostrukog venčanja.
Zahvaljujući ‘zaraznoj’ melodiji, Igra sabljama obrađivana je na najrazličitije moguće načine, a vrlo često je korišćena i u TV emisijama, serijama, filmovima, pa čak i u video igrama 😉 .
Evo jedne verzije koja se meni posebno dopada, a izvodi je čuveni pijanista Liberači 🙂
Ovo je klasična muzika kakvu ja volim,kad je malo energičnija,Odlično.
Evo još jedne lepe priče:
Kako je moj omiljeni slikar Walentin Podpomogov – Jermenin, prošle godine sam, za rođendanski poklon, vodila supruga u Yerevan. Htela sam da mu pokažem slike, a i da ih sama vidim uživo. Tom mišlju sam se zanosila nekih petnaestak godina…
Ljudi moji, Yerevan je prelep; toliko skulptura u gradu, fontana, muzički park preko puta Opere; muzej Hačaturijana, Paradžanova, muzej dečije umetnosti (ej, deca iz celog sveta, od 4-16godina)…
Ono što me je oduševilo je Filharmonija mladih. Prvo, susret s objektom koji je arhitektonski veoma lepo osmišljen (poput moderne zapadne crkve), onda njihov koncert. Izvodili su i Hačaturijana, ali nekako drugačije, poletnije, strastvenije…
Snimila sam delove; a imam i zanimljvu fotku koju bi podelila s Vama, ali ne znam kako da je postavim.